Rektörümüzden

Prof. Dr. A. Haluk Özen

Hacettepe Üniversitesi Rektörü

50. Yılın Ardından Bakış

Hacettepe Üniversitesi’nin 50. kuruluş yıl dönümünü, aylar boyunca süren konferans, seminer, gösteri, konser, sergi ve önemli olaylar dizisiyle kutladık. Hacettepe Üniversitesi’nin öyküsünü; akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız ve Hacettepe dostlarının olağanüstü, sürekli ve planlı çabaları sayesinde tüm Türkiye’ye, dünyaya ve kendimize, onlarca yılda söylenebileceğinden daha açık, daha ayrıntılı ve daha emin bir şekilde anlattık.

Hacettepe Üniversitesi’nin 50. yılını kutlarken tarihini, şimdiki zamanını ve geleceğini de kutladık. İlklerimizden başarılarımıza, en temel keşiflerimizden en yaratıcı uygulamalarımıza kadar bize yol gösteren bir araştırma, buluş ve eğitim mirasını, bizimle birlikte taşıdık.

Ocak 2016 tarihinde Rektörlük görevine başladığımda, Hacettepe Üniversitesi fikir ve enerjiyle dolup taşıyordu. Konuşmalarımda sık sık vurguladığım ortak amaç ve ortak özlemin sesini, adeta bu büyük ve değerli topluluktan da duydum:

“Dünya, önemli işler için bize, Hacettepe Üniversitesi’ne, sınırsız fırsatlar sunmaktadır. Hacettepe Üniversitesi’nin varlık felsefesi, insan ve toplumdur. Bu nedenle daha iyi bir dünya inşa edilmesine yardımcı olabilmek için gücümüzü, kendi toplumumuzun gücü üzerine inşa etmeliyiz. Zira üniversitelerin, tüm yaptıklarıyla topluma dokunması gerekir.

İçinde bulunduğu topluma ve dünyaya hizmet etme taahhüdünü 50 yıldır sürdüren Hacettepe Üniversitesi, topluma daha fazla dokunmayı ve toplumsal sorunlara bilimsel çözümler üretmeyi hedeflemektedir. Çünkü biz ne kadar topluma dokunursak toplum da bizi yukarı kaldıracaktır. Şu andan itibaren, bizim mücadelemiz artık budur.”


Bizler, Hacettepe Üniversitesi’nin paylaşılan 50 yıllık deneyimi sayesinde derin değerler kazandık ve kendimizi Hacettepe’nin “Daha ileriye… En iyiye…” anlayışıyla yine, yeniden canlandırdık. Geleceğimizi de geçmişimizden aldığımız güçle yapılandıracağız. Bu süreçte, topluma ve dünyaya hizmet etmek için öncelikle içinde bulunduğumuz toplumun temellerini güçlendireceğiz.

Hacettepe Üniversitesi’nin 50. yıl etkinlikleri, geleceği planlarken dikkat etmemiz gereken birkaç önemli yönü de aydınlatmıştır:

- Multidisipliner eğitim anlayışımızı, dünyanın baş gösteren problemlerine doğru yönlendirmeli ve etkisini artırmak için de uluslararası işbirlikçi ağımızı güçlendirmeliyiz.

- Sağlık ve mühendislik bilimlerindeki yakınlaşmayı, ekonomik büyümeyi de teşvik etmeye yardımcı olacak yeni çözümler için bir katalizör olarak konuşlandırmalıyız.

- Teknoloji, kültür ve sanat arasında yeni bağlantılara öncülük etmek üzere, bilgiye istihbarat sağlamaya da yardımcı olmalıyız.

- Dünyanın, bilim ve mühendislik konularını anlayan daha fazla insan gücüne acil ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz. Bu nedenle sorunlara dayalı öğrenme gücüne sahip ellerimizi, uluslararası öğrencilere doğru uzatmalıyız.

-Ve her şeyden önce geleceği yapılandırmaya devam etmek için sağlıktan beşeri bilimlere, sosyal bilimlerden mühendisliğe ve sanata geniş bir yelpazede araştırmaya doymamalıyız. Kesin bilinmeyene doğru gerçekleştirilen her pratik, ilerlemenin önsözüdür. Hacettepe Üniversitesi’ndeki tüm çalışmalarımızın arkasındaki itici gücün bu olduğunu unutmamalıyız.

Üniversitemizin 50. yıl kutlamaları, resmi kuruluşumuzu temsilen 7 Temmuz akşamı düzenlenen şenlikle sona erdi. Hacettepe Üniversitesi’nin 50 yıllık parlak ve güçlü geçmişinin, geleceğin yapılandırılmasında ilham kaynağı olacağına ve Hacettepe Üniversitesi’ni yine öncü kılacağına inancım tamdır.

50. yıl kutlamalarının olağanüstü programı ve disiplini, onlarca kişinin zihninden ve ellerinden çıktı. Hacettepe Üniversitesi adına onlara ve bu kutlamalara katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

“Daha ileriye… En iyiye…” gidilecek nice yıllara…