Kadın Sağlığı Platformu

“Daha ileriye… En iyiye…” sloganıyla çıktığı yolda topluma hizmet misyonunu daima ön planda tutan Hacettepe Üniversitesi, 50. yılında “Daha iyi bir dünya için yeniden…” diyerek kadın sağlığına yönelik geliştirilen, 13 kadın akademisyenin gönüllü destek verdiği “Kadın Sağlığı Platformu” projesini 50. yıl programına aldı.

Kadın Sağlığı Platformu, Hacettepe Teknokent- Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) bünyesinde yürütülen ve Türkiye’nin ilk sosyal inovasyon projesi olan “Herkes İçin Kütüphane” projesi kapsamında, Türkiye’den başlayıp dünyaya yayılmaya talip bir sosyal inovasyon projesi olarak yürütüldü.

Platform, üye kütüphanelerimiz aracılığıyla kadınlara erişerek kadın sağlığı konularında, Hacettepeli 12 kadın akademisyen tarafından yapılan canlı yayınlarla (webinar) kadınların doğru bilgilendirildiği, sözlü ya da yazılı sorularına yanıt alabildiği bir ortam sundu.

Projeye destek veren akademisyenler, kendilerine ödenecek fikri mülkiyet haklarını, ihtiyaç halindeki Hacettepeli kız öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla oluşturulan burs fonuna bağışlama kararı alarak gönüllü yürüttükleri bu hizmeti, sosyal sorumluluk hareketine de dönüştürdü.


Gerçekleştirilen Webinar Arşivi