50. Yıl Şenliği

Atamızı Ziyaret


Hacettepe Üniversitesi, 50. kuruluş yıl dönümünde, başta Rektör Prof. Dr. Haluk Özen olmak üzere Senato üyeleri, üniversite üst yönetimi, akademisyenleri, çalışanları, öğrencileri, emekli ve mezunlarıyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurundaydı.

Yaklaşık üçbin kişinin katıldığı törende, Atatürk’ün Mozolesi’ne çelenk sunan Rektör Prof. Dr. Haluk Özen, Anıtkabir Özel Defterine de şöyle yazdı:

Ulu Önder Atatürk,

50 yıl önce Prof. Dr. Sayın İhsan Doğramacı’nın bu deftere yazdığı hedefleri gerçekleştirmiş bir üniversitenin mensupları olarak tekrar huzurlarınızdayız. Kurduğunuz Türkiye Cumhuriyeti’nin ve ilkelerinizin manevi mirasçısı olarak benimsediğimiz kavramlar doğrultusunda gelişmesi için canla başla çalışacağız. Hacettepe Üniversitesi mensupları olarak söz veriyoruz. İyiki vardın Aziz Atatürk, iyiki varsın Aziz Atatürk…Prof. Dr. A. Haluk Özen, Hacettepe Üniversitesi Rektörü


Hacettepe Üniversitesi’nin kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı, kuruluşunun Resmi Gazete’de yayınlandığı 8 Temmuz 1967 günü Anıtkabir Özel Defteri’ne şöyle yazmıştı:

Eşsiz Atatürk,

Biz, Hacettepe Üniversitesi mensupları, çizdiğin yolda, Türk Ulusunu çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarma yolunda olmanın kıvancı içindeyiz.Prof. Dr. İhsan Doğramacı


Çocuklar Unutulmadı

Beytepe ve Sıhhiye Yerleşkeleri, 50. yıl için süslenirken gün içinde çeşitli kutlama ve konser etkinlikleri düzenlendi. Kuruluşunun temelinde çocuk bulunan Hacettepe Üniversitesi, 50. yıl kutlamalarında da çocukları unutmadı. HÜ Ankara Devlet Konservatuvarı sanatçıları, başta Çocuk Hastanesi, Onkoloji Hastanesi Çocuk Servisi ve Diş Hekimliği Pedodonti Servisinde tedavi gören çocuklar için konserler verdi. Palyaçolar eşliğinde gerçekleştirilen konserlerde moral bulan çocuklar, unutulmaz anlar yaşadı.


50 Yıl Sokağı

Hacettepe Üniversitesi’nin 50. kuruluş yıl dönümü kutlamaları, 7 Temmuz Cuma günü sabah Anıtkabir ziyaretinin ardından 50. yıl için süslenen Beytepe ve Sıhhiye Yerleşkelerinde düzenlenen etkinliklerle sürdü.

Kutlamalar, akşam 18.30’da Beytepe Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen şenlikle devam etti. Misafirler, Açık Hava Tiyatrosuna, Hacettepe Üniversitesi’nin, Ankara’yı da değiştiren 50 yıllık yaşam serüvenini belgeleyen fotoğrafların yer aldığı “50 Yıl Sokağı”ndan geçerek girdi.

Caz konseri eşliğinde “Hoş geldiniz” kokteyli ile kutlama şenliği başladı.Özen'den İkinci 50 Yıl Hedefi

Kendisi de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Rektör Prof. Dr. Haluk Özen, törende yaptığı konuşmada, Üniversitenin kurucusu İhsan Doğramacı’ya şükranlarını dile getirdi. Hacettepe Üniversitesi’nin dünya üniversitesine dönüşümünü örneklerle özetleyen Özen, “İnovasyonun bütün dünyada sosyal bilimler, güzel sanatlar ve konservatuvar olmadan gelişemeyeceği bilindiğinden, ikinci 50 yılda birinci 50 yıldan daha başarılı olacağız” dedi.


50. Yıl Özel Bestesi ve Belgesel Gösterimi

Beytepe Açık Hava Tiyatrosu

Hacettepe Üniversitesi’nin 50. Yaş kutlama şenliği, belgesel gösteriminin ardından, Hacettepe Üniversitesi’nin geleneksel döner-pilav, tulumba tatlısı ikramıyla sonlandı.

50. Yıl Etkinlik Davetiyesinde Kullanılan Görsel